Liria e arritur,  eshte vlera dhe pasuria me e cmuar e shoqerise njerezore e cila nuk falet e as dhurohet , por fitohet me shume pune e perpjekje , gjak dhe vuajtje brezash, ndaj heronjte dhe deshmoret shqiptare me heroizmin e tyre u bene pasuri kombetare dhe jane me meritoret per gjate gjithe historise per te tashmen dhe te ardhmen e kombit tone .

Festat  e diteve te mbedha sic eshte 28 Nentori u japin shpirt ngjarjeve historike . Shpallja e pavaresise se Shqiperise eshte  nder datat me kryesore te lirise ndaj dhe me shume te drejte te gjithe shqiptaret e te gjitha trojeve etnike  e festojne me krenari 28 Nentorin , Festen e Pavaresise .

Initaly Risto & Gusto uron te gjithe shqiptaret Gezuar Festen e Pavaresise !

Nje ide menuje do te ishte  : Mish qingji me qepujka  zgare

Per kete recete do te duhen:

1 Kg brinje qingji

1 gote vere e bardhe

600 gr qepujka te pjekura ne zgare

60 gr krem ulliri

200 gr gjalp

Kripe

Piper

Rozmarine

Pergatitja : Ne nje ene hidhni gjalpin, kremin e ullirit , kripen dhe piperin dhe pasi ti keni perziere bashke , lyeni brinjet e qingjit . pasi e keni marinuar dhe e keni lene te pushoje per rreth 30 min shtojini nje gote vere dhe futeni ne furre te piqet ne temperature 180°c. Pasi te jete pjekur mund ta servirni sipas deshires te shoqerua me qepujkat e pjekura ne zgare .