La Bavetta: Prerja që nuk e prisnit

 

Prerja  është një nga pjesët më të shijshme dhe më emocionuese të viçit për qiellzën: le të flasim për bavetta.Në Francë quhet bavette, ndërsa në vendet anglishtfolëse zakonisht quhet biftek krahu. E dashur në të gjithë botën për përgatitjet e shumta, të gjitha të shijshme, që e përfshijnë atë: është prerja ideale për mbushjen e Fajtas dhe Burritos por gjithashtu mund të pritet për biftek, prerje, fiston ose shirita.Kjo pjesë është prerë nga barku i vicit te rritur , saktësisht është marrë nga muskujt e barkut ose nga gjoksi i poshtëm i viçit. Eshtë i njohur për formën e tij ovale dhe për vijën e tij të veçantë për shkak të pranisë së muskujve. Mishi është më i fortë dhe më i pasur me ind lidhës, për këtë arsye, megjithëse është një e ashtuquajtur prerje “ekonomike”, duhet të trajtohet me masat e nevojshme paraprake, në mënyrë që të shprehë më së miri potencialin e tij të plotë.Bifteku i krahut është shembulli i përsosur për të na ndihmuar të kuptojmë se nuk janë prerjet e mishit ato fisnike ose të dobëta, por teknikat e gatimit të zgjedhura ato që ndikojnë në rezultatin përfundimtar. Kjo pjesë, nëse përgatitet siç duhet dhe mbi të gjitha pritet në mënyrën e duhur, mund të bëhet një delikatesë si ato më të famshmet dhe më të njohurat.Duke mos qenë një prerje e butë, një perpunim për të zbutur fijet muskulore dhe për t’u siguruar që mishi të mos thahet shumë në skarë ose tigan është  marinimi. Kjo praktikë gjithashtu jep nuanca me shije të ndryshme në varësi të përbërësve që do të fusim në zierjen në të cilën do ta lëmë mishin të qetësohet.

Përgatitja Për të përgatitur një marinadë perfekte, domosdoshmërisht duhet të jenë të pranishme tre lloje përbërësish të ndryshëm: acide (për shembull verë, birrë, uthull, lëng limoni, gëlqere), vajra (më i miri është vaji i ullirit ekstra i virgjër) dhe aromë (erëza dhe barishte) . Acidet shpërbëjnë proteinat e pranishme në ushqime, duke i bërë ato më të ndjeshme ndaj ndikimit të aromave të tjera.

Vajrat mbajnë lëngjet e mishit, duke parandaluar dehidratimin.Rekomandohet një enë mjaft e madhe për të përmbajtur ushqim të mbuluar plotësisht. Më pas futeni enën e mbuluar në frigorifer për kohën e nevojshme dhe hiqeni pak para se ta gatuani. Ju vërtet mund të kënaqeni me kombinimet për marinadën: mund të bëni klasike me birrë dhe verëra aromatike, por edhe ato ekzotike me salcë soje, lëng ananasi dhe erëza gjithnjë të ndryshme.Duhen midis një dhe tre orë për të marrë marinadën më të mirë nga viçi, në varësi të madhësisë dhe fortësisë së prerjes.